Skip to main content
Άγιος Κοσμάς-Ιωάννινα-Καλαμάτα

2 Μαΐου 2022

Άλλο ένα αγωνιστικό Σαββατο-Κύριακο ήταν αυτό που πέρασε καθώς διεξήχθησαν σε όλη τη χώρα τα διασυλλογικά πρωταθλήματα αλλά και τοπικές διοργανώσεις λαϊκών αγώνων δρόμου όπως ο Γύρος της Καλαμάτας.

Οι νεαροί αθλητές μας έδωσαν δυναμικό παρών σε τρεις περιοχές της Ελλάδας. Πιο συγκεκριμένα, στο διασυλλογικό πρωτάθλημα που διεξήχθη στον Άγιο Κοσμά, ο Κωνσταντίνος Θεοδώρου και ο Μανώλης Πούρικας στάθηκαν στην εκκίνηση των 5000 μέτρων και των 3000 μέτρων με φυσικά εμπόδια αντίστοιχα.

Στον αγώνα steeple, ο Μανώλης Πούρικας τερμάτισε στην δεύτερη θέση με τον αξιοσημείωτο χρόνο 9:41 και κατέκτησε την δεύτερη θέση.
Αντίστοιχα σημαντική επίδοση κατόρθωσε πέτυχε ο Κωνσταντίνος Θεοδώρου ο οποίος πέρασε την γραμμή του τερματισμού σε 17:03, «χάνοντας» για λίγο τον στόχο που είχε θέσει, να δει τον αριθμό 16 στον τελικό του χρόνο.

Στο διασυλλογικό πρωτάθλημα που διεξήχθη στην πόλη των Ιωαννίνων, ο Αλέξανδρος Τζουμάκας, μετά από έναν δυνατό αγώνα, κατέκτησε την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 16:04 στον αγώνα των 5000 μέτρων.

Στον Γύρο Καλαμάτας και την διαδρομή των 10 χιλιομέτρων, σε έναν αγώνα με έντονο συναγωνισμό ο αθλητής μας Νικόδημος Νικολακέας ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ολοκληρώνοντας τον αγώνα του σε χρόνο 32:27.

Να σημειώσουμε σε αυτό το σημείο πως ο αγώνας είχε και άλλους αθλητές υψηλού επιπέδου με τον Παναγιώτη Καρούτζο να κατακτά την πρώτη θέση με 31:56 και τον Παναγιώτη Μπουρίκα την τρίτη με 33:23.

Θέλουμε να ευχηθούμε θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές μας για την προσπάθεια και τα αποτελέσματά τους και να ευχηθούμε καλή ξεκούραση και αποκατάσταση αλλά και καλή συνέχεια στην επίτευξη των στόχων τους.

Για περισσότερα άρθρα, συνεντεύξεις, ειδήσεις από τον κόσμο του τρεξίματος, όπως και προπονητικά προγράμματα, συμβουλές και διοργάνωση αθλητικών εξορμήσεων ακολουθήστε τη DRC Athens σε Facebook και Instagram και μείνετε συντονισμένοι στη σελίδα μας.

Για περισσότερες πληροφορίες από τον κόσμο του τρεξίματος, άρθρα, συνεντεύξεις και συμβουλές: