Skip to main content
Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα με την DRC Athens

15 Μαρτίου 2022

Την Κυριακή που μας πέρασε στην γραφική Καλαμπάκα, κάτω από τα επιβλητικά Μετέωρα, δόθηκε η εκκίνηση του 13ου Ημιμαραθωνίου Καλαμπάκα-Τρίκαλα έπειτα από 2 χρόνια απουσίας.
Πάνω από 1100 δρομείς, στάθηκαν στην αψίδα της εκκίνησης ενός από τους ταχύτερους ημιμαραθώνιους της χώρας μας.
Παρά την χαμηλή θερμοκρασία το πρωί, ο ήλιος βοήθησε όσο ήταν δυνατό τους δρομείς κατά μήκος της διαδρομής και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να γίνει η φετινή διοργάνωση μια πραγματική γιορτή για την πόλη των Τρικάλων.
Πλήθος θεατών και υποστηρικτών, συγκεντρώθηκε στο κέντρο της πόλης για να χειροκροτήσει την προσπάθεια των αθλητών του Ημιμαραθωνίου δρόμου αλλά και του αγώνα 5 χιλιομέτρων που διεξήχθη γύρω από το κέντρο. Οι συμμετοχές στα 5 χιλιόμετρα ξεπέρασαν τις 600, καθιστώντας την διοργάνωση εξαιρετικά επιτυχημένη και αποδεικνύοντας πως αποτελεί μια σταθερή επιλογή για τους αθλητές και τους αθλούμενους της χώρας μας.

Στα αγωνιστικά, πρωταγωνιστής ήταν ο Κωνσταντίνος Σταμούλης ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 1:05:10 δείχνοντας πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Δεύτερος αναδείχθηκε ο Κώστας Γκελαούζος και τρίτος ο Αντώνης Παπαδημητρίου με 1:06:04 και 1:07:52 αντίστοιχα.

Στις γυναίκες, η Σόνια Τσεκίνη πέρασε την γραμμή του τερματισμού σε χρόνο 1:20:00, ενώ μεγάλη μάχη δόθηκε μεταξύ της Ισμήνης Παναγιωτοπούλου και της Βασιλικής Κωνσταντινοπούλου για την δεύτερη θέση, οι οποίες τερμάτισαν με διαφορά μόλις 1 δευτερολέπτου. Οι τελικοί τους χρόνοι ήταν 1:22:23 και 1:22:24.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, με επίδοση 15:25, πρώτος τερμάτισε ο Σταμούλης Νικόλαος, στην δεύτερη θέση ο Παπαϊωάννου Γεώργιος με 16:15 και στην τρίτη ο Νάκου Νίκος με 17:45.
Στην κατηγορία των γυναικών, η Αναστασία Μαρινάκου πέρασε πρώτη την γραμμή του τερματισμού, ολοκληρώνοντας σε 16:47. Στην δεύτερη και τρίτη θέση, με χρόνους 18:30 και 18:57 αντίστοιχα, τερμάτισαν η Αφροδίτη Κυρκοπούλου και Άρτεμις Μόκκα.

Φυσικά, δεν θα μπορούσαν να λείπουν οι συμμετοχές της ομάδας μας DRC Athens.
Τόσο στα 21 χιλιόμετρα όσο και στα 5, οι συμμετοχές των αθλητών μας ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο. Στα καλύτερα στιγμιότυπα της Κυριακής, μπορούμε να ξεχωρίσουμε τους Νικόδημο Νικολακέα και τον Νάσο Μπαρμπαγιάννη οι οποίοι κατέλαβαν την 4η και την 9η θέση αντίστοιχα.
Με έναν φοβερό αγώνα και δείχνοντας πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει των αγώνων για τους οποίους προετοιμάζονται, ο Νικόδημος τερμάτισε σε 1:09:22 και ο Νάσος σε 1:10:42.

Θα θέλαμε να απευθύνουμε σε όλους θερμά συγχαρητήρια για την προσπάθεια τους αλλά και για τα νέα προσωπικά ρεκόρ που πέτυχαν.
Συγχαρητήρια Νάσο, Νικόδημε, Κώστα, Γιώργο, Μανώλη, Κωνσταντίνα, Αργύρη, Πάρη, Μάνο, Βαλεντίνε, Βασούλα, Μαρία, Γιάννη, Νίκο!

Για περισσότερα άρθρα, συνεντεύξεις, ειδήσεις από τον κόσμο του τρεξίματος, όπως και προπονητικά προγράμματα, συμβουλές και διοργάνωση αθλητικών εξορμήσεων ακολουθήστε τη DRC Athens σε Facebook και Instagram και μείνετε συντονισμένοι στη σελίδα μας.

Για περισσότερες πληροφορίες από τον κόσμο του τρεξίματος, άρθρα, συνεντεύξεις και συμβουλές: